Views Today :
Your IP Address : 3.17.150.163
Server Time : 2024-04-28

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ (σχ. έτος 2022-23)

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και σύμφωνα με το «Πλαίσιο Προγράμματος Σπουδών για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων όλων των τύπων σχολικών μονάδων, Νηπιαγωγείων, Δημοτικών και των Γυμνασίων» (ΥΑ 94236/ΓΔ4/29-7-2021 – ΦΕΚ 3567/Β/4-8-2021 του ΥΠΑΙΘ) προγραμματίστηκαν   για το τρέχον σχολικό έτος το ετήσιο Σχέδιο Δράσης για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων,  με δράσεις και δραστηριότητες αφενός προσαρμοσμένες στις δεξιότητες κα τα ενδιαφέροντα των μαθητών και μαθητριών .

Ο κύριος προσανατολισμός του σχεδίου δράσης είναι η μάθηση μέσω ομαδοσυνεργατικής, δημιουργικής και κριτικά αναστοχαζόμενης διδακτικής μεθοδολογίας, η ενίσχυση των δεξιοτήτων ζωής, της διαμεσολάβησης και της υπευθυνότητας.

Κάθε κύκλος είναι διάρκειας 5-7 εβδομάδων και σύμφωνα με την προτεινόμενη χρονική ανάπτυξη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ).

Ειδικότερα οι θεματικές που επιλέχθηκαν είναι οι ακόλουθες:

1η Θεματική ενότητα: Ζω καλύτερα – Ευ ζην
Υποθεματική: Αυτομέριμνα και πρόληψη, Πρόληψη εξαρτήσεων, Ψυχική υγεία

Ο «Πυξιδούλης και η Πυξιδούλα στο νηπιαγωγείο» είναι ένα πρόγραμμα πρόληψης και αγωγής υγείας που σχεδιάστηκε από το Κέντρο Πρόληψης Πυξίδα με στόχο την εφαρμογή προγραμμάτων πρόληψης στην προσχολική ηλικία σύμφωνα με την ελληνική πραγματικότητα. Πρόκειται για ένα δομημένο υλικό, με σαφείς στόχους και μεθοδολογία, που προσφέρει στους/στις νηπιαγωγούς τρόπους ανάπτυξης συγκεκριμένων θεμάτων, που αφορούν στην καλλιέργεια συναισθηματικών και κοινωνικών δεξιοτήτων των παιδιών (επικοινωνία, αναγνώριση και έκφραση συναισθημάτων, ενίσχυση της αυτοεκτίμησης)και στη διαχείριση θεμάτων ψυχικής υγείας στη νηπιακή ηλικία.
Θεματική ενότητα :
ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ- ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
Υποθεματική :Οικολογία -Παγκόσμια και Τοπική Φυσική κληρονομιά
«Με τα ζώα έτσι κι αλλιώς»
3η Θεματική ενότητα:ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ
Κοινωνική Συναίσθηση και ευθύνη
Ανθρώπινα δικαιώματα
«Η ειρήνη, ο σεβασμός, η συνεργασία ….έρχονται στο νηπιαγωγείο μας»
4η Θεματική ενότητα:
ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ –Δημιουργική
Σκέψη και Πρωτοβουλία
STEM-εκπαιδευτική Ρομποτική